EVENTY
EVENTY
BLOG: Betlém 4.0

Betlém 4.0

rething/reuse/upcycle/recycle
Přes den dřevěná socha, po setmění betlém

Nápad na digitální betlém vznikl tak trochu díky vzpomínkám z dětství. „Jako malý kluk jsem se chodil každé Vánoce spolu s rodiči dívat na betlém. Mám na to hezké vzpomínky, ale přišlo mi to strašně statické, vyřezané postavy stojící na slámě, bez pohybu a do toho jsem nesměl mluvit, na nic se zeptat.“ Říká Petr Vlček, majitel Home of AV.

Vzpomínky, nový CNC stroj a naše zkušenosti z digitálního světa nás inspirovali k tomu vymyslet betlém záživnější, pro děti zajímavější a třeba i výpravnější. V naší dílně tak vznikl betlém 4.0., který se hýbe, hýří barvami, je krásně ozvučen a my ho umístili tak, aby dělal radost nejenom nám, ale i vám všem.

Z přípravy expozice Slavní skladatelé v Národním muzeu nám zbylo 50 dřevěných hranolů, ze kterých jsme odstranili vruty, očistili je a náš nový CNC stroj z nich vyfrézoval za dva týdny pod vedením Filipa Kotoučka reliéf betléma. Klasická část reliéfu tzn. kompozice a postavy vznikly pod rukama malíře Pavla Příkaského a 3D mappingem ho oživil animátor Ondřej Rakušan.

Betlém nám za účasti bývalého starosty Říčan Mgr. Vladimíra Kořena posvětil P. Konstantin Petr Mikolajek OPraem. Děkujeme!

Rekonstrukce:

V roce 2019 jsme upravili vjezd do areálu, levý břeh potoka kompletně vyčistili a zpevnili. Tím vznikl vhodný prostor pro umístění betlému, který je tak dobře dostupný i veřejnosti. Chtěli jsme udělat radost sobě i ostatním.

Recyklace:

Byly použity zbytky dřeva, které nám zůstaly z tvorby jiných exponátů.

Svépomocí:

Autoři reliéfu a 3D mappingu: Pavel Příkaský & Ondřej Rakušan; idea: Dita a Petr Vlčkovi; výroba a instalace betlému: tým Home of AV

AUTOR: Dita Vlčková

10. 3. 2023
GALERIE

Dokumentace projektu

FOLLOW US ONLINE

Sledujte nás

chevron-down