Recyklace

Tak trochu naslepo jsme před pár lety vydražili ve Voděrádkách halu a s překvapením přišli na to, že kromě ní jsme koupili i černou skládku. Protože nás ale celé místo včetně zchátralého statku chytlo za srdce, nenechali jsme se nepořádkem odradit a dokoupili i domy a pozemky v sousedství. Od té doby soustavně uklízíme a recyklujeme. Celý areál byl v žalostném stavu a zavezený do posledního místečka odpadem, kterého se tam po mnoho let lidé zbavovali. Nám se podařilo odvézt už více než 300 kontejnerů nejrůznějšího nepořádku a zužitkovat nemalé množství rozmanitého materiálů. Jak? Mrkněte…

1


11. PŘIKÁZÁNÍ ARCHITEKTA – NEZATEPLÍŠ

           

Ve Voděrádkách, 20. 9. 2021

Autor: Dita Vlčková

Použité zdroje: www.voderadky.com

Dříve deputátní domky Krabošice čp. 10 a čp. 11

Tyto domky byly postaveny ke gruntu čp. 3. roku 1930. Sloužily jako domky rodin pracovníků na statku u Maršálků. Po vystěhování rodiny Maršálků připadly domky pod správu státu, později pod správu Státního statku Říčany,

která nechala domky částečně zrekonstruovat. Roku 1967 byly domky Marií Maršálkovou darovány státu a přešly do vlastnictví Státního statku.

Státní statek zde ubytoval pracovníky kravína, kteří byli zároveň i posledními obyvateli domků a bohužel je nechali zchátrat až do dezolátního stavu.

My jsme se rozhodli vrátit původním deputátním domkům jejich reputaci. O stříkanou fasádní omítku předválečným způsobem se postaral náš Feďa. Březovými metlami se nezametalo jen zápraží a ve chlévě. Používaly se kdysi také na stříkání fasády, kterému se říkalo také „na koště“. A výsledek? Posuďte sami. My jsme na Feďu pyšní.

              

Rekonstrukce: V roce 2020 jsme provedli generální rekonstrukci dle původních dispozic a navrátili tak domkům život.

Recyklace: Okna – KD Poklad, dřevěné trámy z ocelové haly; polystyrenbeton z obalů monitorů Samsung; zateplení přístavku polystyrem 12 cm z ocelové haly

Svépomocí: Kompletní stavební a instalatérské práce; dřevěná okna a dveře – mistr stolař Pavel Magera, OpavaT

2

Digitální betlém 4.0.

     

Ve Voděrádkách, prosinec 2020

Autor: Dita Vlčková

Betlém

Přes den velká dřevěná socha, po setmění ožívá betlém.
Nápad na digitální betlém vznikl tak trochu díky vzpomínkám z dětství. „Jako malý kluk jsem se chodil každé Vánoce spolu s rodiči dívat na betlém. Mám na to hezké vzpomínky, ale přišlo mi to strašně statické, vyřezané postavy stojící na slámě, bez pohybu a do toho jsem nesměl mluvit, na nic se zeptat.“ Říká Petr Vlček, majitel Home of AV.

Vzpomínky, nový CNC stroj a naše zkušenosti z digitálního světa nás inspirovali k tomu vymyslet betlém záživnější, pro děti zajímavější a třeba i výpravnější. V naší dílně tak vznikl betlém 4.0., který se hýbe, hýří barvami, je krásně ozvučen a my ho umístili tak, aby dělal radost nejenom nám, ale i vám všem.

Z přípravy expozice Slavní skladatelé v Národním muzeu nám zbylo 50 dřevěných hranolů, ze kterých jsme odstranili vruty, očistili je a náš nový CNC stroj z nich vyfrézoval za dva týdny pod vedením Filipa Kotoučka reliéf betléma. Klasická část reliéfu tzn. kompozice a postavy vznikly pod rukama malíře Pavla Příkaského a 3D mappingem ho oživil animátor Ondřej Rakušan.

Betlém nám za účasti bývalého starosty Říčan Mgr. Vladimíra Kořena posvětil P. Konstantin Petr Mikolajek OPraem. Děkujeme!

               

Rekonstrukce: V roce 2020 jsme provedli generální rekonstrukci dle původních dispozic a navrátili tak domkům život.

Recyklace: V roce 2020 jsme provedli generální rekonstrukci dle původních dispozic a navrátili tak domkům život.

Svépomocí: Autoři reliéfu a 3D mappingu : Pavel Příkaský & Ondřej Rakušan; idea: Dita a Petr Vlčkovi; výroba a instalace betlému: tým Home of AV

Na našich stránkách používáme soubory cookies, a to k zajištění fungování stránek a analýzy návštěvnosti. Ukládání těchto souborů můžete odmítnout v nastavení svého prohlížeče.